קבל למזגן – פתרון תקלות

אם התקלקל לכם המזגן ואתם משוכנעים שהבעיה היא בקבל, אתם יכולים לבדוק האם אכן הבעיה היא בקבל על ידי מכשיר למדידת מטח. 

לאחר שהבדיקה הראתה שהקבל לא עובד, ניתן לפרק אותו מהמזגן ולהתקין אחד חדש כדי להחזיר את המזגן לחיים. 

קבל למזגן משנע את החשמל שמגיע משקע חיצוני לתוך הרכיבים השונים שיש במזגן כמו: מפוח, מאיץ, כרטיס פיקוד ועוד. 

כדי לדעת יותר על מערכת המיזוג בביתכם, כיצד לזהות תקלות, איך להחליף קבל במזגן ומה העלות של תיקון כזה – הגעתם למקום הנכון.

רכיבי המזגן

המזגן המודרני בנוי משתי יחידות עיקריות:

יחידה פנימית ויחידה חיצונית. כל יחידה משמשת תפקיד אחר בפעולת המזגן.

קבל המזגן נמצא בשלושה רכיבים עיקריים המפעילים את המזגן: במדחס, במאוורר ובמאייד.

בחלק מהמזגנים יש רק שני קבלים כאשר הכקבל של המאורר והקבל של המדחס פועלים על קבל אחד.

קבל למזגן הנמצא במאייד זה הקבל שנמצא ביחידה הפנימית של המזגן.

יחידה פנימית

היחידה הפנימית זה החלק של המזגן שנמצא בחדר כשמדובר במזגן עילי.

אם מדובר במזגן מיני מרכזי אז בדרך כלל היחידה הפנימית נמצאת בתקרת המסדרון.

היחידה הפנימית עובדת במקביל ליחידה החיצונית במעגליות. היחידה הפנימית של המזגן נקראת גם מאייד ומלבד המעבה יש לה שלושה רכיבים מרכזיים נוספים:

מפוח – המפוח שואב את האוויר מפתחו העליון של המזגן ובמקביל פולט אותו החוצה מהחלק התחתון של המזגן כאשר הוא כבר מקורר או מחומם.

מאיץמאיץ למזגן הוא גם המנוע של היחידה הפנימית. הוא מסתובב בצורה אנכית במזגן וגורם לקירור/חימום האוויר שנכנס באמצעות המפוח.

כרטיס פיקוד – כרטיס הפיקוד נקרא גם מוח או מחשב המזגן. הוא מקבל את פקודות השלט ומבצע את כל פעולות המזגן. כאשר מזגן אינו מגיב לשלט זה יכול להיגרם בגלל תקלה בכרטיס הפיקוד.

קבל – החלפת קבל במזגן בדרך כלל מתייחסת להחלפה של הקבל של המאייד. במזגנים עיליים הקבל של היחידה הפנימית נמצא על כרטיס הפיקוד עצמו. לצורך כך יש לפנות אל טכנאי מזגנים.

יחידה חיצונית

היחידה החיצונית דומה מאוד בכל המזגנים ופועלת על פי אותם עקרונות ובאמצעות אותם רכיבים.

היחידה החיצונית נמצאת על גג הבניין או על קיר חיצוני באותה קומה היכן שנמצאת היחידה הפנימית המקושרת אליה. היחידה החיצונית נקראת גם מנוע המזגן בגלל שהיא עושה רעש מנועי.

קבל למזגן ביחידה החיצונית מתייחס בעתם לשני קבלים: אחד במאוורר ואחד נוסף במדחס.

מאוורר – תפקידו של הקבל במאוורר הוא לקרר את המדחס והוא נמצא בסמוך למאורר של המדחס. המאוורר הוא מקור הרעש של היחידה החיצונית והוא מופעל על ידי מנוע חשמלי.

מדחס – המדחס הוא האחראי על פעילות דחיסת הגז. בפעולה זו מתחיל תהליך הפיכתו של תהליך הדחיסה של הגז לאוויר קר שיוצא בתוך החדר. הקבל של המדחס נמצא במעבה. עובדה זו נכונה כשמדובר בקבל מזגן עילי. במזגנים מיני מרכזיים אין קבל מדחס.

מעבה – המעבה זו היחידה החיצונית שבא נוזל המזגן הופך לגז ועובר לתוך היחידה הפנימית להמשך תהליך מיזוג האוויר. למעבה אין קבל משלו והוא מוזן מאותו קבל שיש למנוע המזגן.

איך מזגן עובד

אופן פעולתו של המזגן הוא בתהליך מעגלי. כמו שמעגל חשמלי בנוי ממקור אנרגיה שמזרים חשמל לרכיב וברכיב בתהליך כשלהו הוא הופך את החשמל לצליל, אור או תנועה. כך גם פועלת מערכת מיזוג האוויר כאשר גם היא סגורה והשוני הוא שהיא עובדת על נוזל קירור.

דחיסה – התהליך של העיבוי מתחיל בדחיסה של נוזל הקירור. כאשר הגז דחוס מספיק, הוא עובר תהליך כימי שגורם לו להיות נוזלי.

עיבוי – בעיבוי הגז מועבר דרך המעבה שגורם לו להפוך מגז שיוצא מהמדחס לנוזל ומשם הוא זורם לשסתום שמבצע את פעולת הייבוש ולאחר מכן הוא עובר למאדה.

אידוי – בפעולת האידוי קורים שני דברים במקביל. האוויר החם והלח של הנוזל מתפשט. הנוזל עצמו זורם למאדה ובכך בעצם הוא נהפך לקר. 

קירור/חימום האוויר – יחד עם האוויר הקר שנוצר במאדה, מוזרם אוויר מהחדר ומתקרר בתוך המאיץ ולאחר מכן יוצא החוצה מהפתח התחתון של המזגן.

סוגי קבל למזגן

אם אתם צריכים לקנות קבל למזגן עליכם לדעת קודם שיש שני הבדלים בין הקבלים שעליכם להכיר כדי לדעת איזה קבל אתם צריכים. 

  1. קבל התנעה למזגן אשר תפקידו הוא להפעיל את היחידה החיצונית של מערכת המיזוג. כאשר יש תקלה בקבל החיצוני לא ניתן להפעיל את המזגן מפני שלא מגיע חשמל אל היחידה כולה. 
  2. בנוסף אליו יש עוד קבל למזגן אשר מחובר לכרטיס הפיקוד והוא למעשה מספק חשמל לכל המזגן ביחידה הפנימית.

החלפת קבל למזגן

החלפה של קבל אינה מורכבת אך כן מצריכה ידע בחשמל. כאשר ידוע שיש תקלה בקבל, וזאת באמצעות מכשיר למדידת מתח, אפשר לפתוח את הפאנל הקדמי של המזגן, לפרק את הכיסוי של כרטיס הפיקוד ולאתר שם את הקבל.

הקבל בדרך כלל מחובר על ידי ברגים או קליפסים וכמובן מחוברים אליו חוטי חשמל שיש לנתק כדי להסיר את הקבל התקול ולהתקין קבל חדש.

כמה עולה החלפת קבל למזגן

מחיר החלפת קבל במזגנים הוא שונה ממזגן למזגן בגלל המפנה השונה שלהם. לצורך השוואה נציין שמחיר החלפת קבל במזגן עילי קטן בהספק 1 כוח סוס תעלה כ-400 ₪. 

במזגן עילי גדול יותר ובעוצמה גבוהה יותר המחיר של ההחלפת הקבל עשויה להגיע עד 550 ₪ במזגנים בעוצמה של 2-3 כוחות סוס.

תקלות במזגן

את רוב התקלות המזגן ניתן למנוע על ידי תחזוקה נכונה. ניקוי מזגן זו אחת הפעולות הבסיסיות שיש לעשות בכל מזגן לפחות פעם בחצי שנה. 

כדי לנקות מזגן בסה"כ צריך לפתוח את הפאנל הקדמי של היחידה הפנימית ולהוציא ממנה את הפילטרים. 

אותם יש לנקות עם לחץ אוויר או שואב אבק ואחר כך אפשר גם לשטוף במים ולייבש. לאחר שהפילטרים נקיים ויבשים ניתן להחזיר אותם למזגן וליהנות מאוויר קר ונקי.

טכנאים מומלצים

אם אתם זקוקים לקבלת הצעת מחיר עבור החלפת קבל במזגן מחיר על ידי איש מקצוע, אתם מוזמנים לפנות אלינו – mizug-avir – מיזוג אוויר ולקבל את המחיר הטוב ביותר. 

כמו כן תוכלו ליהנות משירות ללא דופי וטכנאים מוסמכים בלבד שתוכלו לסמוך עליהם שהעבודה תתבצע על הצד הטוב והבטיחותי ביותר. 

אל תתפשרו על פחות ממזגן תקין במחיר הגון.

קבל למזגן

צריכים להחליף קבל למזגן?

מלאו את הטופס ותוך מספר דקות תקבל 3 הצעות רלוונטיות להחלפת קבל למזגן

שאלות נפוצות בנושא קבל למזגן

מחירו של קבל למזגן מתחיל ב-20 ₪ ויכול להגיע לעלות של יותר מ-100 ₪. ההבדלים בין הקבלים היא בדרך כלל הטכנולוגיה והחברה היצרנית של הקבל. קבל ביצור סיני יהיה זול יותר מקבל מיצור של חברה גרמנית למשל. קבל ניתן לרכוש באינטרנט בקלות דרך אחד מהחנויות המקוונות בתחום המיזוג. אם תבחרו לקבל שירות מטכנאי מוסמך תוכלו להסתמך על כך שהוא יגיע עם קבל ויתקין לכם אותו בלי שתצטרכו לרכוש את הקבל בעצמכם.

לבחינת תקינותו של קבל יש להיעזר במכשיר המודד נגדים וכבלים. לטכנאי המזגנים יש מכשיר כזה ואתו הוא משתמש כדי לבדוק אם הקבל תקין.

מחפשים הצעת מחיר זריזה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם