פירוק מזגן לניקוי – המדריך המלא

כל מה שצריך לדעת על פירוק מזגן לניקוי, מה התקלות שנגרמות במזגן מלוכלך ואיך לפרק מזגן ולנקות אותו בעצמכם.

פירוק מזגן בהתאם לסוג

המזגנים יכולים להיות שונים מאוד במראה החיצוני שלהם והם מחולקים למגוון קטגוריות בהתאם לדרישת הכוח שהם צריכים לספק. 

המזגנים הקטנים ביותר בישראל הם בעוצמה של 1 כוח סוס. מזגנים אלה מותקנים בחלק העליון של קיר החדר בצמוד לתקרה. בגלל זה קוראים לזה מזגן עילי. 

פירוק מזגן עילי הוא הפשוט ביותר מפני שהוא קל משקל, אדם אחד יכול להרים אותו, בגלל שהוא מורכב רק משתי יחידות, אחת חיצונית ואחת פנימית והוא מוכן להרכבה כמו בדומה להתקנת מדיח כלים או קולט אדים. 

בנוסף למזגן העילי הקטן יש עוד סוג של מזגן שגם הוא נקרא עילי אך הוא משתייך לקטגוריית עוצמה אחרת. מזגנים אלה גדולים יותר במידותיהם, הם כבדים יותר וההספק שלהם הוא 2-3 כוחות סוס, בהתאם לדגם. מזגנים אלו, וכל מזגן מודרני פועלים בצורה דומה.

איך מזגן עובד לפני פירוק מזגן

ביחידה החיצונית של המזגן, איפה ששוכן המאוורר, יש רכיב שנקרא מדחס. הוא עובד בצורת משאבה שדוחסת את גז המזגן עד שהוא הופך לנוזלי. 

לאחר מכן הוא עובר עיבוי מאחורי המאוורר ביחידה החיצונית ובתום התהליך הוא נכנס דרך צינורות ליחידה הפנימית, המזגן שבתוך הבית. המזגן שבתוך הבית קולט את הנוזל ומעביר אותו תהליך אידוי מה שמחזיר אותו למצב צבירה של גז כאשר הוא יוצא משם וחוזר למדחס לעבור את אותו תהליך במחזוריות. 

באידוי נכנס אוויר קר מחלקו העליון של המזגן בחדר ועובר דרך המפוח. בדרכו, האוויר החם מתוך החדר עובר באידוי. על ידי המפוח משתחרר אוויר מחומם או מקורר מחלקו התחתון של המזגן. 

מערכת המזגן בנויה בצורה פשוטה יחסית ולכן אין סיבה שיקרו תקלות במזגן לפחות 2-3 שנים מיום רכישתו גם אם לא תוחזק באופן ראוי.

תקלות נפוצות במזגן

ובכל זאת, מזגנים ישנים או מזגנים שהתחזוקה שלהם לוקה בחסר, עשויים להתקלקל מפעם לפעם וכן התקלות יכולות להיות מגוונות ולהצריך התערבות של טכנאי מזגנים

יחד עם זאת, יש תחזוקה ואפילו פתרון תקלות, שתוכלו לעשות בעצמכם. אם תחזקו את המזגן באופן הנכון הוא יתקלקל פחות, יעבוד יותר בשקט, והכי חשוב, יוציא אוויר נקי יותר לחלל החדר. 

לפניכם מספר תקלות שתוכלו לפתור ולמנוע בעצמכם:

מזגן שלא מקרר

מזגן לא מקרר זאת בעיה נפוצה כאשר המזגן מלוכלך יתר על המידה ואינו מצליח להכניס מספיק אוויר לקירור והאוויר שנכנס לא מתקרר מספיק. 

אם אתם מרגישים שיוצא אוויר קר אך אינו מספיק ובעוצמה חלשה למרות שהמזגן נשמע מתאמץ מאוד, זה אומר שכמעט בוודאות שיש צורך פירוק מזגן עילי כדי לנקות אותו. 

אם מדובר במזגן ישן שלא ניקיתם זמן רב, ייתכן והוא התמלא באבק כמות גדולה כל כך שהוא נסתם ולא מצליח לעבוד כמו שצריך. 

כאשר למאיץ אין מספיק אוויר קר לשחרר הוא מתחיל לעבוד בעוצמה כדי לנסות לקרר את האוויר מהר יותר אבל פעולה זו למעשה אינה מקררת האוויר ורק מחממת את הרכיבים האלקטרוניים המזגן. 

החלפת כרטיס פיקוד במזגן אינה זולה ומתחילה בכ-600 ₪. 

מזגן שלא מחמם

מזגן לא מחמם זו תקלה דומה שעלולה להיווצר מסיבה דומה כמו כשהמזגן לא מקרר. 

בשני המקרים האלו ההתייחסות היא שהמזגן אינו מקרר או מחמם מספיק אך כן מורגש אוויר חמים כשקר ואוויר קריר כשחם. אם תרצו לדעת איך מפרקים מזגן בלי שיברח גז, ראשית, נרגיע אתכם, אין כל חשש שיברח גז אם תפרקו את החלקים הנכונים לצורך הניקוי. 

פירוק של מזגן לצורך ניקוי מתחיל מפתיחת הפאנל הקדמי שמכסה את הגישה לפילטרים. לאחר פתיחת הפאנל תוכלו להסיר את הפילטרים ולנקות אותם. 

חוץ מניקוי הפילטרים מומלץ לעבור עם שואב אבק על כל המזגן בזהירות כדי לשאוב את האבק שהצטבר עליו. אם אתם לא אנשים טכניים ואינכם יודעים כיצד לנקות את המזגן מבלי לפגוע בו, תוכלו תמיד להתייעץ עם טכנאי מזגנים או להזמין אותו אליכן שיעשה את הניקוי עבורכם. 

פירוק מזגן וניקוי עולה כ-350 ₪.

נזילה ממזגן

בזיהוי נזילה מהמזגן ניתן להניח שגם במקרה זה, פירוק מזגן וניקוי שלו יהיה הפתרון לתקלה זו. כמו כן, כאשר מפרקים את הפאנל הקדמי במזגן ומוציאים את הפילטרים, ניתן לזהות בעיות נוספות שגרמו למזגן לטפטף למנוע קלקול שלו בזמן. 

כאשר מזגן מטפטף זה יכול לקרות בגלל הלכלוך הרב שהצטבר בתוכו או בצינור הניקוז שאמור להוציא את המים שמצטברים במערכת מחוץ לבית. אם ניקוי המזגן לא פותר את בעיית הנזילה ולא זיהיתם אף פגם או תקלה אחרת במזגן, נסו להחליף את צינור הניקוז.

פירוק מזגן לצורך ניקוי

התשובה לשאלה איך לפרק מזגן נכון עבור ניקוי פשוטה יותר ממה שנהוג לחשוב. 

לפני פירוק המזגן יש לכבות אותו, על ידי השלט. לאחר מכן צריך לנתק אותו משקע החשמל למען הבטיחות שלכם. אחר כך יש צורך להסתייע בסולם או שרפרף כדי להגיע לחלק העליון של המזגן. 

הפאנל הקדמי במזגן תפוס על ידי סוגרים שיש ללחוץ עליהם מהצדדים כדי שתתאפשר פתיחת הפאנל הקדמי של המזגן.

לאחר פתיחת הפאנל אפשר לעגן אותו כלפי מאלה ולשלוף את הפילטרים. הפילטרים אינם תפוסים אך הם מוחזקים בתוך מסילה. לכן יש להוציא את הפילטרים בשליפה מהמסילה ולהיזהר לא לשבור אותם.

פירוק מזגן ושמירת גז

כדי למלא גז במזגן אין צורך לפרק אותו. אם יש לכם מחסור בגז במזגן זה אומר שיש בעיה בצינורות ובחיבורים במזגן שגורמים לגז לברוח. במקרה כזה תצטרכו להזמין שירות מתקין מזגנים שיבדוק מאיפה הבריחה של הגז ורק לאחר מכן הוא ימלא לכם גז מזגנים חדש. 

אם תרצו, תוכלו כמובן למלא בעצמכם ולשם כך אין צורך בפירוק. כל שעליכם הוא לגשת לשסתום המזגן שנמצא מאחורי היחידה החיצונית ולמלא גז תקני מבלון. כמובן שזה אינו מהווה תחליף לייעוץ על ידי טכנאי מוסמך.

כיצד מחליפים מזגן

איך לפרק מזגן כשהוא ישן או כשהוא חדש זה לא משנה או כשצריך העברת מזגן ממקום למקום. המזגנים הישנים והחדשים פועלים בצורה דומה וכן גם בנויים בצורה דומה. 

אם מדובר במזגן תחתי ישן אז מדובר פשוט ביותר פאנלים לפתיחה כדי לפרק אותו. 

מזגן ישן פירוק הוא מעט מורכב יותר אך לאחר פתיחת הפאנלים, הגישה לפילטרים ואופן הניקוי דומה מאוד. כדי לקבל את השירות הטוב ביותר מאנשי מקצוע מומחים בתחום מיזוג האוויר הביתי, 

אתם מוזמנים לפנות אלינו mizug-avir – מיזוג אוויר.

פירוק מזגן

צריכים פירוק מזגן?

מלאו את הטופס ותוך מספר דקות נציג יחזור אליכם בנושא פירוק מזגן

שאלות נפוצות בנושא פירוק מזגן

אין סיבה לחשוש לפרק את המזגן לניקוי. המזגנים בנויים בצורה דומה וכל מה שצריך לעשות הוא לפתוח את הפאנל הקדמי של המזגן, להוציא את הפילטרים ולנקות אותם בנפרד מהמזגן. 

ניתן לפרק את מרבית חלקי המזגן לבצע ניקוי יסודי. ניקוי כזה לא תוכלו לעשות בעצמכם ובמקרה כזה יש לפנות לטכנאי מזגנים מוסמך. מחיר של ניקוי יסודי כזה הוא בין 300 ל-600 ₪.

מחפשים הצעת מחיר זריזה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם