ניקוי מזגן

אם יש לכם תקלה במזגן, ייתכן שניקוי פשוט יכול לפתור אותה. 

כדי לדעת מה התקלה ומה הפתרון שלה קראו את השורות הבאות ובכך תוכלו לדעת הרבה יותר על טיפול המזגן, ניקוי מזגן, סוגי מזגנים, תקלות נפוצות, עלויות ניקוי ועוד.

תקלות נפוצות במזגן

אופן הפעולה של מזגן ביתי הוא די פשוט ולכן גם מרבית התקלות שלו הן נפוצות ודי פשוטות לתיקון. 

הבעיה בתיקון היא מחירם של החלפים ומיקומו של המזגן שמצריכים מטכנאי המזגנים לעבוד קשה יותר ובסביבה פחות ידידותית ממקצועות אחרים להבדיל משרברב או גנן. כמו כן, גם היכולת לזהות תקלה ולהבין מדוע היא נותרה כדי לדעת מה לתקן גם היא מצריכה ידע ומיומנות. 

לכן ריכזנו מספר תקלות נפוצות עקב אי ניקוי של המזגן שתוכלו לגלות בעצמכם כדי לדווח על כך לטכנאי מזגנים כדי שידע כיצד להיערך ומה התקלה שעליו לטפל בה. 

  • נזילה מהמזגן יכולה להעיד על מספר תקלות. הנפוצות שבהם היא בריחת גז והאי אינה קשורה במשהו כמו ניקוי מזגן. המערכת של המיזוג הינה סגורה ולכן אין כל סיבה הגיונית שיטפטף או יברח גז. בזמן בריחת גז זה יכול לגרום ללחות מאוד גבוהה או לקיפאון על המכלולים וכאשר הם מופשרים הם נוזלים וגורמים לטפטוף. תקלה נוספת ומאוד נפוצה היא מזגן מלוכלך מאוד שכנראה גם צינור היציאה של הנוזלים הנוצרים מהלחות במזגן סתום ואין אפשרות לנוזלים שמצטברים דרך אחרת לצאת אלא רק בתוך הבית על הקיר שלכם ולגרום לנזק. 
 
  • מזגן לא מקרר בדרך כלל כאשר יש מחסור בגז או שאין גז בכלל. אם זו הבעיה אז ההנחה היא שיש בריחת גז מהמזגן ולכן יש קודם לטפל בדליפה ורק לאחר מכן למלא גז חדש במזגן. אם זו לא הסיבה, יכולות להיות סיבות נוספות ומגוונות כמו למשל תקלה במאייד או תקלה במדחס. 
 
  • מזגן לא מחמם רק כאשר יש תקלה רצינית המצריכה טכנאי מקצועי שיגלה ממה היא נובעת. הסיבות לכך יכולות להיות מגוונות מאוד, מתקלה בשסתום ועד לתקלה בכרטיס הפיקוד שאינו מפענח כשורה את הטמפרטורה בחדר או את הטמפרטורה שהוא אמור להפיץ. בחורף התקלה הזאת יכולה לקרות גם בגלל טעות אנוש כאשר מישהו שינה את ה'מצב' בשלט של המזגן לקירור במקום לחימום. תקלה מאוד נפוצה בישראל בעיקר העונות המעבר כאשר שינוי הטמפרטורות הוא קיצוני.
 
  • מזגן מקצר זו תקלה מסוכנת מאוד שיכולה לפגוע בעוד מכשירי חשמל ואלקטרוניקה בבית יש לכבות מיד את המזגן ולא להפעיל עד שלא יגיע טכנאי לטפל בתקלה. מזגן יכול לקצר בגלל תקלה בכרטיס הפיקוד, בגלל תקלה בשקע החשמל שלו, בגלל מים שהצטברו בתוכו או בגלל שהוא חם מידי בעקבות עומס של אבק ולכלוך בתוך המערכת.

במה עוזר ניקוי מזגן

כפי שציינו מעלה, הרבה תקלות במזגן יכולות לקרות בעקבות טיפול לקוי במזגן שכולל הזנחת הניקיון שלו. כמו כן, יש תקלות נוספות שאינן במזגן עצמו אלא בריח שהוא מפיץ. 

אם אתם מרגישים ריח רע מהמזגן כמו של בד רטוב ומיושן שנפלט מהמזגן שלכם זאת סיבה מספיק טובה כדי להפסיק את עבודתו ולנקות אותו. כאשר מזגן עובד החלונות והדלתות בחדר סגורים. 

לכן, האוויר שיוצא מהמזגן זה עיקר האוויר שאנחנו נושמים כאשר אנו נמצאים בחדר. זה משמעותי אפילו יותר כשמדובר במזגן בחדר שינה מכיוון שבזמן השינה מסוכן לנשום אוויר מזוהם. 

אין צורך לנקות את המזגן בתדירות גבוהה, ניתן להזמין טכנאי כאחת לשנה לניקוי יסודי של כל פנים המזגן. בנוסף לכך, יש לבצע ניקוי פילטר מזגן אחת ל-4 עד שישה חודשים, תלוי בהיקף השימוש בו ובמה שרשום בהוראות היצרן שלו.

איך עושים ניקוי מזגן

כדי לענות על השאלה איך לנקות מזגן יש לענות תחילה על כל ארבעת הקריטריונים שרשמנו מטה. כל מזגן הוא שונה וכל מזגן מצריך ניקוי שונה בהתאם לתקלה שיש בו.

סוג מזגן – יש מספר סוגי מזגנים: מזגן עילי קטן בעוצמת 1 כוח סוס, מזגן עילי גדול בעוצמה של 2-3 כוחות סוס, מזגן תחתון כמו שהיה בעבר, מזגן מיני מרכזי או ניקוי של מזגן מרכזי. כאשר מדובר בכל אחד מהמזגנים המרכזיים, אופן הטיפול הוא מורכב יותר ולכן, אם ברצונכם לנקות מזגן בעצמכם אז כדאי שיהיה מזגן קטן וביתי בגלל שהם פשוטים לתפעול. 

ניקוי פנימי – ניקוי פנים המזגן העילי הביתי מצריך שימוש בחומרים מיוחדים ובמכשיר לחץ אוויר. ברמת העקרון, אם יש לכם גישה לאלו, תוכלו לעשות את הניקוי לבד אך מומלץ לעשות את זה בצורה מבוקרת או יחד עם טכנאי מנוסה.

ניקוי מזגן חיצוני – ניקוי של המעבה, המנוע החיצוני של המזגן אינו דרוש בדרך כלל. האוויר שנפלט מהמזגן אינו מגיע משם אלא מהמאייד. כן כדאי לבדוק מדי פעם שאין עשבייה, ענפים, שקיות אשפה או כל עצם זר שיכול לפגוע בעבודתו של המזגן או אפילו לסתום את פתח האוורור ולמנוע ממנו לעבוד באופן יעיל.

איך לנקות פילטר מזגן ניקוי של הפילטר אינו מצריך ידע מקצועי. זו פעולה שיש לעשות בתדירות של אחת לעונה כדי למנעו זיהום בתוך המזגן עצמו ולוודא שהאוויר שיוצא ממנו הוא נקי. 

מי יכול לעשות ניקוי מזגן

טכנאי מזגנים שיודע לנקות מזגנים זו לא סגולה. כדי לדעת לנקות מזגן צריך לדעת את מבנהו ואת רכיביו באופן מדויק כדי לדעת מה בדיוק לנקות, איך לנקות אותו וכיצד להימנע מפגיעה בכל אחת מהמערכות. 

כדי לדעת יותר על הניקיון של המזגן אתם מוזמנים ליצור קשר עם mizug-avir – מיזוג אוויר ולקבל את המענה הטוב ביותר בנושא ולקבל תשובה תשאלה כמה עולה ניקוי מזגן.

ניקוי מזגן

יש לכם שאלות לגבי ניקוי מזגן?

מלאו את הטופס ותוך מספר דקות תקבל 3 הצעות רלוונטיות בנושא ניקוי מזגן

שאלות נפוצות בנושא ניקוי מזגן

אם מצאתם כתמים שחורים או בעלי גוון כהה על המזגן או שפשוט אתם חשים בריח רע כשהוא עובד כנראה שיש בו עובש. כדי לנקות מזגן מיני מרכזי יש צורך לפרק את הלוחות שמכסים את חלקו הפנימי (מאייד) ולנקות באמצעות חומץ או חומר ייעודי לניקוי עובש ממזגנים. 

מחיר ניקוי של מזגן מיני מרכזי מעובש תלוי ברמת הקושי בגישה אליו ובגדול שלו. מחיר ניקוי של מזגן פשוט הנמצא במסדרון דירה יכול לעלות כ- 800 ₪ ואילו ניקוי של מזגן מורכב יותר וגדול יותר יעלה כ-2,000 ₪. מחיר של ניקוי מזגן מעובש יהיה שונה

 

ניקוי בסיסי למזגן הכולל ניקוי פילטרים ושימוש בלחץ אוויר עבור המנגנון הפנימי כדאי לעשות כל חילוף עונה, אחת ל-4 חודשים ואילו ניקוי למניעת עובש מומלץ לעשות לפחות פעם בשנה.

 

בשום פנים אסור להשתמש בחומר ניקוי פעיל לניקוי המזגן. מלבד הנזק שזה עשוי לעשות למכלולים, גם האוויר שייפלט מהמזגן יהיה רעיל ואסור לנשימה עבור בני אדם. מומלץ להתייעץ עם מומחה בנושא זה כדי להימנע מנזקים חמורים.

מחפשים הצעת מחיר זריזה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם