נזילה מהמזגן

אם אתם מרגישים שהגשם נכנס אליכם מעט הביתה, הקיר שותה יותר מידי מים או שהשלולית שמתחת למזגן כבר גדולה מידי, סימן שהגיע הזמן לפנות לטכנאי מזגנים שיטפל לכם בנזילה. 

בשורות הבאות נפרט את הסיבות שגורמות לתקלות כמו נזילה מהמזגן, כמה עולה לתקן, איזה מזגנים יש ועוד.

איך עובד מזגן

כל מזגן מודרני ביתי היום בנוי ממספר רכיבים דומה ואופן הפעולה שלהם זהה. היחידה החיצונית של המזגן נקראת מעבה והיא כוללת בתוכה מדחס. ביחידה הפנימית נקראת מאייד והיא אחראית על קירור האוויר ופיזורו בחדר בטמפרטורה הרצויה. 

בתהליך שעובר הגז שנכנס אל המעבה הוא נכנס למדחס לצורך דחיסה בלחץ גבוה וזה גורם לשתי תופעות:

הראשונה – הגז החם הופך לקר עקב הדחיסה שלו. זהו תהליך כימי ידוע, כדי לדחוס גז יש צורך לקרר אותו ולהפיך, כדי לקרר גז יש לדחוס אותו.

השנייה – הטמפרטורה של נוזל הקירור עולה או יורדת בהתאם למה שהוגדר בפיקוד של המזגן.

לאחר מכן, החום שנוצר על ידי שינוי מצב הצבירה של הגז מתפזר מחוץ לאזור הממוזג, החוצה. 

לאחר מכן, הנוזל המקורר עובר דרך צינור לתוך יחידת האידוי (זו שבתוך החדר) והופך מנוזל לגז קר בלחץ נמוך. 

כך הגז הקר סופח את החום מהחדר ובמקביל המפוח של המזגן מפזר אוויר קר. האוויר הזה נוצר תוך כדי החלפת החום.

כל מערכת המיזוג ביתי הינה מערכת סגורה שפועלת באמצעות דחיסה, קירור וחימום גז שנע במעגליות מהמדחס למאייד ומהמאייד בחזרה למדחס. לכן לא אמורה להיות נזילה מהמזגן, אם יש נזילה מהמזגן זה מעיד על תקלה שאינה מצריכה רק ניקוי מזגן ועל כן מומלץ לפנות לעזרה מקצועית של טכנאי מזגנים לפני הפעלתו של המזגן.

נזילה מהמזגן – מה הגורמים לכך?

נזילה במזגן יכולה לקרות ממגוון סיבות. ראשית חשוב לציין שאכן מזגן מטפטף באופן טבעי כחלק מהפעולה שלו כלפי חוץ מצינורית היוצאת מהמעבה (החלק החיצוני). 

הנוזל נוצר בעקבות שינויי טמפרטורות שיש במערכת המיזוג ונוצרת לחות גובהה. טפטוף מים מהמזגן שנוזלים זה למעשה לחות שנוצרת מהאוויר החיצוני שנכנס למערכת ולא גז או נוזל מתוך המזגן. 

הדבר השני שחשוב לציין הוא שכל נזילה אחרת מלבד זו שציינו מעידה על תקלה במזגן ומומלץ לכבות אותו במיידי ולהזמין טכנאי שיטפל בתקלה.

לכלוך ואבק – מזגן שצובר לכלוך על גבי המערכות שלו כמו אבנית, עובש, אבק וכו' יכול לטפטף או לנזול בתוך החדר. במצב של נזילה מהמזגן יש לבצע ניקוי מלא של המזגן שבתוך הבית (מאייד). 

את הניקוי יכול לבצע כל אחד אם ברשותו הכלים והחומרים המתאימים לכך. בכל אופן, מומלץ להתייעץ עם טכנאי מוסמך.

דליפת גז – אם יש דליפה של נוזל הקירור (הגז) מתוך המאייד זה יכול לגרום לקיפאון באזור הדליפה. כאשר מזגן קופא הוא למעשה מתכסה בנוזל וכאשר הנוזל הזה נמס  הוא מטפטף מהמזגן ויכול לנזול גם על הקיר שעליו מותקן המזגן ולגרום לנזק רב.

סתימה בצינור יציאת המים – למעבה (המנוע החיצוני של המזגן) יש צינור ניקוז שממנו יוצאים הנוזלים שנוצרים מלחות בתוך המערכת. אם הצינור נסתם זה יכול לגרום להצטברות לחות בתוך ומחות למערכת המיזוג וכן גם לגרום לנזילה אל תוך הבית ולגרום אפילו למעין "יריקות" מהמזגן לתוך החדר.

נזילת מים מהמדחס של המזגן – אם יש פגיעה במדחס זה יכול כמובן ליצור תקלה רצינית הרבה יותר מרק נזילת מים מהמזגן. מזגן מטפטף יחידה חיצונית זו תקלה שדורשת לעיתים החלפת מדחס ואף החלפת על המזגן מכיוון שתיקון יכול לעלות כמעט כמו מזגן חדש.

תקלות נפוצות נזילה מהמזגן

במזגן אין מספר רב של רכיבים ומעט מאוד תקלות שיכולות לקרות סתם כך. 

מערכת המיזוג הינה מערכת סגורה וכן היא גם בנויה כך שיהיה צורך במינימום טיפולים כדי לעבוד 24/7 במשך מספר שנים ללא שום תקלה או צורך להחליף חלקים. 

אם קרתה תקלה במזגן זה מעיד על שימוש לא נכון, מחסור בטיפולים וניקיון המזגן או בעקבות מפגע חיצוני כמו הפסקת חשמל, פגיעת ברק בבית, קצר או כל מפגע של מזג האוויר שפגע ביחידה החיצונית של המזגן.

נזילה במזגן

למה מזגן מטפטף זו תקלה נפוצה שבדרך כלל מעידה על תקלה אחרת ולכן יש צורך הבין מה שורש הבעיה כדי לדעת לפתור גם את הנזילה. 

מזגן לא מקרר

אם מזגן לא מקרר זה בדך כלל מעיד על כך שיש חוסר בגז או שאין גז בכלל. זה יכול לקרות גם בגלל בעיה אלקטרונית בכרטיס הפיקוד של המזגן או בגלל שהוא הופעל מיד לאחר הפסקת חשמל ונכנס למצב 'סרק' או השהיה באופן אוטומטי. כדי להבין מה התקלה צריך לבדוק תחילה את לחץ הגז שיש במערכת ולבדוק אם הוא עובד על חום.

מזגן לא מחמם

אם מזגן לא מחמם זה אומר שהוא כנראה גם לא יקרר. אם הוא כן מחמם אבל לא מקרר זה אומר שיש תקלה שמצריכה החלפת רכיבים המערכת המיזוג שאינם משנים את הטמפרטורה של נוזל הקירור לחימום וזו עשויה להיות תקלה רצינית שמצריכה טכנאי מנוסה בתיקון מזגנים. טכנאי שאינו מומחה ימליץ מיד בהחלפת מזגן מכיוון שלא ידע כיצד לתקן את הבעיה. 

סוגי מזגנים

בישראל רוב המזגנים הם מתוצרת מקומית ומאוד דומים אחד לשני עם שינויים מינוריים שכל חברה עושה לפי מה שהיא החליטה לגבי עצמה. 

המזגנים הנפוצים ביותר בישראל אלה מזגנים עליים בעוצמת 1 כוח סוס שתפקידם הוא לקרר או לחמם חדר בגדול קטן/בינוני כמו חדר שינה. מזגנים אלה מיצרים על ידי המון חברות, גם סיניות ומחירם נמוך מאוד ביחס למזגנים אחרים. 

מזגן עילי בעוצמה של 2-3 כוחות סוס זהו מזגן שמתקינים בדרך כלל במבנים קלים או שהם עדיין נשארו בחללים גדולים בבית מהעבר. כיום, בתים גדולים ובטח שגם חללים גדולים, לא נהוג לאבזר בהרבה מזגנים קטנים. 

סוג המזגן הנפוץ ביותר הוא מזגן מיני מרכזי לבית פרטי או מזגן מרכזי לבית גדול או משרד או מסעדה.

תיקון נזילה מהמזגן

אתם לא צריכים להסתבך ולהתמודד בעצמכם עם תקלה במזגן. כדי לדעת יותר על פתרון תקלות במזגן ביתי אתם מוזמנים ליצור קשר עם mizug-avir – מיזוג אוויר ולקבל את הצעת המחיר הטובה ביותר, ייעוץ ושירות התקנת מזגנים.

נזילה מהמזגן

מתמודדים עם בעיה של נזילה מהמזגן?

מלאו את הטופס ותוך מספר דקות תקבל 3 הצעות רלוונטיות לתיקון נזילה מהמזגן

שאלות נפוצות בנושא נזילה מהמזגן

המזגנים הינם שונים ויש מגוון תקלות שיכולות לגרום לנזילה מהמזגן. כדי לגלות את התקלה ולטפל בה יש צורך להזמין טכנאי מוסמך. עלות ביקור של טכנאי היא בין 100 ל-200 ₪.

ניקוי מזגן כדאי לבצע על ידי שירות של טכנאי מזגנים. הטכנאי יבצע את הניקוי עם חומרים מתאמים לכך ובאמצעות לחץ אוויר. אתם בעצמכם יכולים ואפילו צריכים לנקות את הפילטרים של המזגן אחת 4 חודשים.

מחפשים הצעת מחיר זריזה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם