מזגן מרעיש – 6 סיבות נפוצות

מזגן ביתי יכול להרעיש ממגוון סיבות. אם אתם רוצים לתקן בעצמכם מזגן מרעיש נתנו לכם את הסיבות הנפוצות ביותר לרעש וכיצד לתקן את הבעיה בעצמכם.  

בנוסף לכך, המקצוענים שלנו מפרטים במאמר הבא איך עובד מזגן ועל מגוון סיבות נוספות לרעש מזגן ומתי כדאי להחליף לחדש.

6 סיבות למה מזגן מרעיש

עם התקדמות הטכנולוגיה, היום מובן מאליו שמזגן יעבוד בשקט וכמעט ללא תקלות. בגלל זה מזגן מרעיש כמו טרקטור זה לא משהו שנוכל לקבל כמשהו תקין. בדרך כלל זה גם נכון ואכן המזגן סובל מתקלה כלשהי. 

במקרה של מזגן מרעיש יש לבחון לעומק מה מקור התקלה וכך לנסות להבין האם התיקון הוא דחוף ויש לכבות את המזגן במיידי עד להגעתו של טכנאי או שמא זו תקלה פשוטה שתוכלו לסדר בעצמכם.

1. רעש מהיחידה הפנימית

היחידה הפנימית של המזגן נקראת גם מאייד מפני שהפעולה שהיא עושה זה לאייד את האוויר המגיע לתוך החדר ובכך הגז שבתוך היחידה מקרר או מחמם את האוויר שיוצא מהמזגן בחדרכם. 

אם מזגן מרעיש בקירור ייתכן ותוכלו לטפל בתקלה בעצמכם. האמת היא שברוב המקרים לא מדובר בתקלה אלא פשוט לכלוך שהצטבר על הפילטרים וגורמים ליחידה לעבוד קשה יותר. לעיתים זה גם גורם להתחממות ויכול לגרום לנזק המערכות החשמל ואלקטרוניקה של המזגן. 

כל מה שעליכם לעשות  כדי לפתור את בעיית הרעש היא לפתוח את הפאנל שמכסה את הפילטרים. בפתיחה זהירה כנראה תגלו כמויות אדירות של אבק שמכסה את הפילטרים. הוציאו בזהירות את הפילטרים מהמזגן ונקו אותם באמצעות לחץ אוויר כמו של פן או שואב אבק. 

לאחר מכן שטפו אותם במים קרים ואחר כך יבשו אותם. אחרי שהפילטרים יתייבשו תוכלו להחזירם בזהירות למקומם ביחידה הפנימית, לסגור היטב את הפאנל ולהפעיל מחדש את המזגן.

2. כיסוי חיצוני של היחידה הפנימית

אם ביצעתם לאחרונה ניקוי של הפילטרים במזגן ושמתם לב שמאז הוא התחיל להרעיש, ייתכן פשוט שלא סגרתם כמו שצריך את הפאנל שמכסה הפילטרים. זה לא אומר שצריך לרוץ לטלפון ולהתקשר אל טכנאי מזגנים

כל מה שצריך לעשות הוא לנסות להפעיל מעט כוח כדי לסגור את הקליפסים של הפאנל. 

אם אין לכם מושג על מה מדובר, הפאנל שעל היחידה הפנימית זה החלק המרושת בצידו העליון במזגן עילי. כדי לראות אותו הרבה פעמים תצטרכו לעלות על סולם או שרפרף. בצידי המזגן, בצמוד לפאנל, הנמצאים הקליפסים שתופסים את הפאנל במקומו. 

כל שעליכם לעשות הוא להפעיל מעט כוח על הפאנל באזור של הקליפסים עד שתשמעו קליק סגירה. 

3. בלאי של המאיץ

מאיץ מזגן מרעיש זו תקלה מאוד טורדנית. מזגן עושה רעשים בגלל מגוון סיבות שגם עשויות להיות מורכבות לתיקון ויהיה צורך באיש מקצוע או אפילו החלפת מזגן. 

בלאי של מאיץ למזגן זו אחת מהסיבות הנפוצות כשמדובר במזגנים ישנים. המאיץ זה החלק הפנימי של המפוח אשר מתחבר לצידו של מנוע המזגן. אם קורה מצב בו מאיץ מתקלקל פעולת המזגן הופכת לבלתי נסבלת בגלל הרעשים שהוא יעשה. תקלה מסוג זה עלולה לגרום גם לתקלת חימום או קירור והמזגן לא יעבוד כמו שצריך. 

במקרה זה יהיה צורך להחליף את המאיץ או שאם מדובר במזגן ישן, מומלץ לשקול גם החלפה למזגן חדש.

4. רעש בעקבות חימום 

מאיץ מזגן שעובד על חימום מנצל את מלוא האנרגיה מכיוון שפעולת החימום מצריכה יחסי לחץ דחיסה גבוהים. במקרה והמזגן מרעיש כאשר הוא עובד על חימום ייתכן שזה קורה מפני שאין מספיק לחץ במערכת המיזוג בגלל מחסור בגז.

במקרה זה יש לפנות לטכנאי כדי שיבדוק מדוע חסר גז וכדי שימלא את הגז החסר. 

בנוסף לכך, המזגן יכול לעשות רעשים בעת החימום מכיוון שזהו הדגם וכך הוא פועל. בידוד רעש מזגן ניתן לעשות באמצעות רכיב מיוחד שעוזר לפלטר את הרעש. 

אם אתם סובלים מהרעש וגם הנמכת עוצמת האוורור אינה עוזרת, כדאי לבדוק את העניין עם טכנאי מוסמך.  

5. רעש מהיחידה החיצונית

אם אתם מצליחים לשמוע את עבודתה של היחידה החיצונית של המזגן, המדחס, כאשר חלונות החדר סגורים, זה בהחלט מעיד על תקלה. זה יכול להיגרם ממספר סיבות כאשר את חלקן תוכלו לבדוק בעצמכם ואף לתקן. מזגן מרעיש יחידה חיצונית יכולה גם להעיד על תקלה שמצריכה החלפת המזגן.

  • בדקו האם ביחידה החיצונית אין משהו שמפריע למאוורר לעבוד בצורה חלקה. זה יכול להיגרם בגלל קרבה לעץ שענפיו צמודים מאוד או אפילו חודרים לתוך המזגן. 
 
  • בדקו גם שאין עלים או שקיות שחוסמים את הרשת של המאוורר. כאשר הוא לא מקבל מספיק אוויר זה עשוי לגרום להתחממות של המזגן ואף לגרום לקלות חמורות יותר מרק רעש.
 
  • אם ניקוי מזגן לא נעשה בזמן, היחידה החיצונית יכולה להיפגע והמאוורר יכול לשיבר. אם המאוורר אינו שלם זרימת האוויר אינה תקינה וגם זה גורם להתחממות יתר של המזגן.
 
  • לפעמים רעש מהמזגן מהיחידה החיצונית יכול להיגרם בגלל שהמדחס אינו תקין. בלאי מואץ של המדחס עשוי לקלקל את המזגן בצורה כזו שתסיים את חייו מוקדם מהצפוי ויש צורך להחליף למזגן חדש ברוב במקרים.

6. רעשי פיצוץ מהמזגן

מזגן שעובד על קירור לאורך זמן רב ללא מספיק תחזוקה יכול להציף המון בעיות מוזרות שלא אמורות לקרות לעולם המזגנים מודרניים. 

דוגמה לכך היא קיפאון המזגן. נזילה מהמזגן זו סיבה מספיק טובה להניח שהפיצוצים נגרמים בגלל קיפאון של המזגן ובזמן שהקרח נסדק הוא עושה רעש של פיצוצים קטנים. זה קורה בדרך כלל בעקבות דליפת גז קטנה מהיחידה הפנימית שקופאת ברגע שהיא יוצאת מהסדק או החור בצינור. 

כאשר מזגן קופא הוא עושה רעשי פיצוצים וכמובן מתחיל לטפטף מכל מקום כאשר הקרח נמס.

איך לתקן מזגן מרעיש

מזגן מרעיש מה עושים כבר פירטנו בשורות לעיל. כל תקלה אחרת שגורמת לרעש ולא ציינו כאן זן תקלה שמצריכה טיפול מקצועי על ידי טכנאי מוסמך ואתם גם לא תדעו לזהות אותה ללא מכשור ייעודי וניסיון מקצועי בתחום המזגנים.

כמה עולה מזגן חדש

אם מזגן רועש ותיקון התקלה הינה יקרה ומצריכה החלפת אחד מארבעת החלקים המרכזיים במזגן: מאייד, מעבה, מדחס וכרטיס פיקוד, ובנוסף לכך המזגן הינו מזגן עילי פשוט בן מספר שנים וללא אחריות בתוקף, נמליץ על החלפת המזגן למזגן חדש. 

מחירו של מזגן עילי 1 כ"ס עולה כ-1,200 ₪ והתקנתו תעלה כ-600 ₪.

מזגן מרעיש

המזגן שלכם מרעיש?

מלאו את הטופס ותוך מספר דקות יועץ יחזור אליכם כדי להבין את סיבת הרעש במזגן

שאלות נפוצות בנושא מזגן מרעיש

ברוב המקרים בית המשפט לא נוטה להכריע בנושאים הקשורים למה שאנשים עושים או לא עושים עבור עצמם בייתם הפרטי. אם אכן מזגן מרעיש יתר על מידה ומהווה מתרד לאורך החיים השקט לשכנים בקרבתו, אכן מותר להגיש תביעה נגדו.

אכן ניתן להגיש תצביע כזו בתנאי שאפשר להוכיח שאכן המזגן מכער את החזית של הבניין וזאת מפני שבניין זה שטח משותף השייך לכל דייריו באופן שווה.

מחפשים הצעת מחיר זריזה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם