מזגן מקצר – כל הסיבות לכך

אם הפעלתם את המזגן וכבה החשמל בבית זה אומר שאכן יש תקלה של מזגן מקצר. 

במקרה הזה מומלץ לפנות אל איש מקצוע מוסמך שיטפל בתקלה. אבל איך תדעו אם להזמין טכנאי של מזגנים או חשמלאי, איך תדעו אם התקלה היא אכן במזגן או משהו אחר גורם לקצר, כיצד עובד מזגן ומה הן הסיבות לקצר? על כל אלו נענה בשורות הבאות. 

קצת לפני שנסביר את הסיבות למה מזגן מקצר

כדי להבין כיצד פועל מזגן ומה הן הסיבות שיכולות לגרום לו לתקלה כזו, חשוב שנבהיר מספר דברים קודם לכן. בשביל לדעת למה מזגן מקצר יש להכיר:

  • מה הרכיבים הפועלים במזגן, כיצד מזגן עובד ומהי בעצם מערכת המיזוג.
  • מה הסיבות נפוצות לכך שמזגן מקצר.
  • אל מי לנפות במקרה של תקלה במזגן ואיפה ניתן למצוא טכנאי מזגנים מוסמך.

כמו כן, אין בנאמר במאמר הזה תחליף לאף עצה של איש מקצוע מוסמך. כל מה שנרשם כאן  הוא בגדר מידע עיוני בלבד ואינו מסמיך אף אחד לתקן קצר בעצמו ללא תעודת חשמלאי או טכנאי של מזגנים בעל הסמכה לכך.

מהם הרכיבים במזגן

המרכיבים העיקריים במזגן הם המעבה, המאייד, מנוע מאוורר יחידה חיצונית, מנוע מאיץ ומפוח ביחידה הפנימית, מדחס וכרטיס פיקוד. אם יש לכם מזגן שמקצר מיד עם ההפעלה כדאי להזמין טכנאי לטיפול בתקלה ולא לנסות לפתור אותה בעצמכם. לפניכם הסבר קצר על כל אחד מהרכיבים במזגן:

מדחס – מדחס מזגן נכנס לפעולה ומפסיק בכל הפעלה וכיבוי של המזגן. הוא פועל בדומה למשאבה ודוחס את נוזל המיזוג. 

יחידה חיצונית – המדחס שוכן ביחידה זו לצד המעבה, מאוורר ומנוע שמפעיל את המאוורר. ביחידה החיצונית קורה תהליך העיבוי כחלק מתהליך מיזוג האוויר שממשיך אחר ליחידה הפנימית.

יחידה פנימית – היחידה הפנימית של המזגן היא זו שנמצאת בתוך החדר וממנה יוצר אוויר קר/חם – בהתאם למה שהגדרתם. אם המזגן מקצר ושמתם לב לכך, רוב הסיכויים שזה קרה ביחידה הפנימית. אם מזגן מקצר ללא הפעלה זה מסוכן ועל כן מהרו לארון החשמל והורידו את הפקק שמזרים חשמל למזגן זה. ביחידה הפנימית מוזרם גז לאחר תהליך עיבוי בחוץ וכעת הוא עובר תהליך איוד שגורם למזגן לפלוט אוויר קר או חם לפי מה שהוגדר.

איך מזגן עובד

מזגן עובד בדומה למקרר וכל מערכת קירור ביתית אחרת. ביחידה החיצונית של המזגן מתרחש תהליך הדחיסה של נוזל הקירור, ולאחר מכן הוא עובר עיבוי. 

אם מזגן לא מקרר זה יכול להצביע על כך ישיש מחסור בגז או שהמדחס התקלקל. 

מהעיבוי הגז נכנס תוך היחידה הפנימית שבבית. שם הוא עובר תהליך אידוי ונהיה קר מאוד. הוא מתערבב עם אוויר חם שנכנס למזגן מהחדר ומקרר אותו בתוך במאיץ. מתוך המאיץ נפלט אוויר קר אל החדר ובכך האוויר בחדר מתקרר. 

מהסיבה הזאת יש להקפיד על אטימת החדר בהפעלת מזגן שכוללת סגירת חלונות ודלתות. לאחר שהגז עובר את האידוי הוא חוזר בחזרה ליחידה החיצונית לדחיסה מחדש במדחס. 

האם צריך להזמין טכנאי מיזוג או חשמלאי

כדי לדעת לאיזה איש מקצוע לפנות כאשר מזגן מקצר יש לבדוק מה קורה בעת ניתוק החשמל. 

אם הפעלתם את המזגן וקפץ פקק המשתייך רק לשקע המזגן, זה אומר שכנראה התקלה במזגן. 

כדי לבדוק זאת תוכלו לנתק את המזגן משקע החשמל ולחבר במקומו מכשיר חשמלי אחר ולראות אם בהפעלות יקפוץ שוב החשמל. 

אם גם במכשיר אחר הפקק קופץ זה סימן שיש תקלה בחשמל ויש להזמין חשמלאי. 

אם המזגן גורם לקצר וכל החשמל בבית מנותק. זה אומר שיש בעיה חמורה יותר. גם המקרה הזה החזירו את החשמל לפעול אך נתקו הכל והשאירו רק את המזגן כאשר מזגן לא מחמם

אם שוב הכל קפץ זה אומר שיש בעיה במזגן. בדיקה נוספת שיש לעשות היא לנתק את המזגן בפקק שלו ולחזיר את כל החשמל בבית. 

אם שוב יקפוץ הפקק זה סימן שמשהו אחר בבית מקצר או שיש תקלת חשמל בלוח החשמל שנובעת מעומס או מבלאי. כמובן שאם מתגלה שהמזגן הוא זה שגורם לקצר והשקע שלו תקין, זה אומר שיש להזמין שירות של טכנאי מזגנים ולא חשמלאי.

סיבות נפוצות למזגן שמקצר

מזגן מקצר בגלל חוטים

אם הגיע אליכם טכנאי מזגנים כנראה שהוא יפנה קודם כל לבדוק את החוטים של המזגן. עם השנים, חוטי החשמל המחברים בין היחידה החיצונית ליחידה הפנימית יכולים להיהרס. 

אם טכנאי לא מתקין כראוי את החשמל תחת חיפוי שמגן עליהם עם יכולים להינזק לאחר מספר שנים בעקבות פגעי מזג האוויר, גשמים, קילופים חיות שמכרסמות אותם ועוד. במקרה כזה הטכנאי יבדוק האם המקור של הקצר בחוטים אלה שאכן יכולים להינתק או להישרף אם המעטפת גומי שלהם נפגעת.

מזגן מקצר בגלל רכיבים

אם החוטים תקינים ואין כל בעיה בהם זה סימן שיש תקלה באחד מהרכיבים במזגן והוא זה שגורם לקצר בכל המזגן. בהחלפת רכיבים היא יקרה ותקלה כזאת יכולה לעלות כמחצית מחירו של המזגן ולעיתים אפילו יותר מכך. 

הקבל בדרך כלל נפגע ראשון במקרים האלו והוא יכול להינזק בגלל חיבור חשמל לא נכון של המזגן, קצר שקרה העקבות פגיעת ברק בבית או בגלל מערכת חשמל ישנה ותקולה בבית. הקבל הוא זה שמזין את החשמל למזגן משקע החשמל בבית. 

החלפת קבל תעלה 350-500 ₪. 

גם המדחס של המזגן יכול להתקלקל ולגרום לקצר. מחיר החלפת מדחס היא בין 600 ל-1,000 ₪. 

המחיר משתנה מטכנאי לטכנאי וממזגן למזגן. אם יש קצר בגלל לכלוך במערכת המיזוג הפנימית הסיכוי לקצר הוא נמוך אל עדיין אפשרית. ניקוי מזגן עולה כ-350 ₪.

טכנאי מיזוג מומלצים לתיקון מזגן שמקצר

אם המזגן שלכם מקצר או שאתם לא יודעים איך לבחור מזגן ואתם זקוקים לעזרה מקצועית מאנשי שירות מומחים באזור, אתם מוזמנים לפנות אלינו. 

אנו מציעים שירותי תיקון מזגנים, ניקוי, תחזוקה, החלפה, התקנת מזגן חדש, פירוק מזגנים לניקוי, החלפת צינור ניקוז ועוד בשירות מנצח ובמחיר הוגן על פי מחירון מסודר וקבוע מראש. 

מזגן מקצר

מזגן מקצר? תפנו אלינו

מלאו את הטופס ותוך מספר דקות תקבל 3 הצעות רלוונטיות לתיקון מזגן מקצר

שאלות נפוצות בנושא מזגן מקצר

יכולות להיות לכך סיבות רבות. הנפוצות ביותר לכך היא תקלה במערכת המיזוג שגורמת לבריחת גז ומחסור בדחיסה הדרושה לצורך קירור או חימום החדר.

אם המזגן מפיץ ריח רע זה בדרך כלל קורה בגלל שהוא מלוכלך. ניקוי אפקטיבי על ידי טכנאי מוסמך יוכל להפוך את האוויר שיוצא מהמזגן שלכם לנקי ובריא יותר לנשימה.

כדי לדעת אם המזגן מקצר או שזה קשור למערכת החשמל בבית, ניתן פשוט לנתק את המזגן מהחשמל ולחבר במקומו מכשיר אחר כמו למשל קומקום. אם הקומקום עובד היטב ולא מקצר זה סימן שהבעיה היא אכן במזגן. במזגן זה יכול לקרות בגלל תקלה באחד הרכיבים שגורם לקצר או בגלל חוטי חשמל ניזוקים.

מחפשים הצעת מחיר זריזה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם