מזגן מטפטף – כל הסיבות והפתרונות

למזגן יש שתי יחידות מהן הוא מורכב: המעבה והמאייד. 

המעבה זה הגוף החיצוני של המזגן, היחידה שנמצאת בחוץ. המאייד זה הגוף של המזגן שנמצא בחדר, היחידה הפנימית. 

אז השאלה היא, מאיפה מזגן מטפטף, בפנים או בחוץ?

מזגן מטפטף בחוץ

אם מזגן מטפטף והצינור לא סתום זה סימן טוב. מערכת המיזוג גורמת ללחות גבוהה בתוך היחידה ולכן יש צורך בצינור ניקוז כדי להזרים החוצה את המים הנוצרים מאותה לחות. 

בבתים ישנים, צינור הניקוז משתחל מהיחידה החיצונית עד לגובה מסוים קרוב לקרקע ומשם המים פשוט מטפטפים על המדרכה או מה שנמצא מתחת למזגן. בבתים חדשים יש חובה להעביר את צינור המזגן שמטפטף דרך תעלה ייעודית שמובילה לצנרת הביוב.

הבעיה שבמזגן שמטפטף בחוץ

כאשר המזגן הוא מטפטף בחוץ זה גורם לכמה בעיות מטרידות:

  • מזגן שמטפטף ישירות על המדרכה שמתחתיו מהווה מטרד עבור שכנים ועוברי אורח שעוברים במדרכה מלמטה. במקרים רבים כאשר מזגן מטפטף לשכנים או ליד עסקים סמוכים, השכנים ובעלי העסקים נוטים להעביר את צינור המזגן בכיוון אחר וזה יכול לגרום לסתימת המזגן. כדי להימנע מכך כדאי לקבוע מראש עם המתקין להיכן הוא יעביר את צינור הניקוז כדי שלא יהווה מטרד לשכניכם. 
 
  • מזגן שמטפטף על הקיר החיצוני של הבית גורם לשתי בעיות:
  1. הבעיה הראשונה היא הנזק הסביבתי והכיעור שזה גורם לבניין. בגלל שבניין דירות נחשב לשטח משותף לכל הדיירים בכל חלקו החיצוני, הבעיה הזאת היא מול השכנים שעלולים לתבוע אתכם על כך שהעובש והרטיבות שנוצרת על הקיר שעליו הצינור מטפטף מכער את החזית של הבניין.
  2.  בנוסף לנזק שרואים כלפי חוץ, ישנם נזקים רבים ומסוכנים יותר שיכולים להיגרם על ידי מזגן מטפטף לסירוגין. זה גרום להיחלשות הבטון של הקיר החיצוני ויכול במשך הזמן לגרום לרטיבות בקיר הפנימי של השכנים מלמטה. בנוסף לכך זה יכול לגרום לרטיבות בכבלי חשמל שנמצאים בתוך הקיר או מחוצה לו על גבי הקיר החיצוני של הבניין.

מזגן ביתי שמטפטף

כאשר מזגן מטפטף בקיץ בתוך הבית זה אומר שכנראה צינור הניקוז החיצוני סתום או מפני שיש בריחת גז. 

כדי לדעת מה הסיבה לטפטוף יהיה פשוט יותר לבדוק האם יש טפטוף מים בחות מצינור הניקוז. אם אין, זה אומר שהוא סתום כמובן. במקרה כזה יהיה כדאי להחליף אותו בצינור חדש. 

אם יש קושי בהחלפה ויש לכם גישה לפתח היציאה שלו, תוכלו לבדוק בעצמכם אם מה שסותם אותו נמצא בחלק הזה, התחתון, ולנקות אותו. 

אם המזגן כן מטפטף בחוץ זה אומר שכנראה יש תקלה כלשהי במערכת האידוי (היחידה הפנימית). 

מזגן שמטפטף בטיפות רבות באופן קבוע זה יכול להעיד על כך שהוא מלוכלך מאוד וצריך לנקות אותו ביסודיות. אם המזגן נקי והוא מטפטף, זה אומר שכנראה זה קורה בגלל בריחת נוזל קירור ובמקרה כזה כמובן יש להזמין טכנאי מוסמך לטיפול בתקלה לפני הפעלה של המזגן.

מזגן שמטפטף כשהוא לא עובד

מזגן לא מקרר וגם לא עובד? זה אומר כנראה שיש בריחה של גז. 

כאשר נוזל המזגן בורח בתוך מערכת האידוי הוא קופא ממש על גבי מערכת מהמיזוג בחלקה בפנים שמתחת לפאנל. 

איך קורה שהוא מטפטף גם כשלא עובד? לנוזל הקפוא לוקח זמן עד שהוא נמס ולכן גם זמן רב אחרי כיבוי המזגן הוא יכול להמשיך לטפטף ולנזול. נזילה מהמזגן יכולה לקרות גם בעקבות תקלה במווסת שגורם לקיפאון של המערכת. 

כדי לבדוק אם אכן זו הסיבה לטפטוף ניתן לפתוח את הפאנל בחזית היחידה הפנימית ולהוריד את הפילטרים. 

אם מאחוריהם הצטבר קרח זה סימן שיש קלה רצינית המצריכה ביקור טכנאי.

תיקון מזגן שמטפטף בגלל דליפת גז

כפי שציינו, בריחה של גז יכולה אכן לגרום למזגן לטפטף. לצורך טיפול בתקלה חובה, למען בטיחותכם, לפנות אל טכנאי מזגנים מוסמך שיבצעה עבודה זו עבורכם בדרך הנכונה. איך לתקן מזגן מטפטף בגלל בריחת גז – אלה הם השלבים:

  • תחילה יש לבדוק האם אכן חסר גז במזגן. הטכנאי יגיע אליכם המצויד במכשיר המודד את לחץ הגז במערכת ויבדוק אם הלחץ תקין או שאכן יש מחסור בגז. 
  • אחר כך הוא ימלא מעט גז במזגן ויבדוק בין הרכיבים איפה הלחץ גבוה והיכן הוא יורד. כך הטכנאי יזהה מהכין בורח הגז.
  • לאחר מכן, הוא יחליף את הצינור שממנו בורח הגז, יחליף תושבות, יחזק חיבורים ויטפל בכל מקור ממנו יכל לברוח גז, ובאם צורך יחליף גם מדחס אם יסתבר שממנו בורח הגז.
  • אחר כך הטכנאי יבצע ניקוי במזגן ויבדוק שאכן אין בריחה של גז משום מקום.
  • לבסוף יוכל למלא גז חדש במערכת המיזוג, להפעיל את המזגן ולראות שאכן יוצא אוויר קר מהמזגן, מזגן לא מחמם, לא מטפטף, לא מרעיש ולא קופא. אם כך יהיה סימן שטיפל בתקלה בצורה מקצועית ומוקפדת.

תיקון מזגן תקול מטפטף בגלל לכלוך

ניקוי מזגן זו אינה משימה מורכבת במיוחד וכל אחד יכול לנסות לעשות אותה בעצמו. 

אם אינכם אנשים טכניים ואתם חוששים לעשות נזק למזגן בגלל הפירוק והניקיון שלו, עדיף לפנות אל טכנאי מוסמך שיבצע זאת בשבילכם. 

עלות ניקוי נעה בין 300 ל-500 ₪ למזגן עילי. אם מדוב במזגן מיני מרכזי הניקוי יהיה מעט יקר יותר. 

ניקוי של מזגן מתבצע בכך שקודם פותחים את הפאנל החיצוני של המזגן ומוציאים את הפילטרים. את הפילטרים עצמן צריך לנקות הניפרד ולהסיר מהם את האבק בזהירות כדי לא לקרוע אותם. 

לאחר הסרת הפילטרים ניתן לגשת לפירוק הכיסוי המגן של המאייד. 

לאחר הסרת המגן תוכלו לעבור עם שואב אבק או קומפרסור ולנקות את כל חלקו הפנימי של המזגן ביסודיות.

הנזק שנגרם לבית בעקבות הזנחת מזגן מטפטף

כאשר המזגן בבית מטפטף והנזק לא מטופל זה אומר שבעיה חמורה יותר המזגן מחמירה. 

אם למה המזגן מטפטף בבית בגלל בריחת גז זה יכול פגוע ברכיבים ארחים שיש בתוכו, לגרום להצטברות עובש ולבסוף גם המזגן לא יקרר ולא יחמם בגלל שלא יישאר בו מספיק גז. 

מזגן כזה עשוי להיות מטרד סביבתי ולנשום את האוויר שהוא מפיץ בחדר עשוי להיות מסוכן במיוחד לאנשים בעלי רגישות גבוהה.

מחיר תיקון מזגן מטפטף

כדי לקבל הצעת מחיר משתלמת עבור תיקון מזגן מטפטף אתם מוזמנים לפנות אלינו.

השירות שלנו כסטנדרט מהגבוהים בענף ואנו מתחייבים לטפל לכם בכל תקלה לפי שיקולים מקצועיים ולנוחיותכם בלבד. אם יהיה צורך גם נייעץ לכם בפתרונות אחרים כמו החלפת מזגן או שינוי מערכת המיזוג בעסק שלכם.

מזגן מטפטף

המזגן לא מפסיק לטפטף?

מלאו את הטופס ותוך מספר דקות יחזור אליכם נציג כדי לברר איתכם למה המזגן מטפטף

שאלות נפוצות בנושא מזגן מטפטף

מזגן יכול  לטפטף בגלל כמה סיבות. הנפוצות שבהם: בגלל שיש בריחת גז ממערכת האידוי, בגלל תקלה בשסתום הוויסות ובגלל שצינור הניקו סתום ואין אפשרות למים המצטברים מהלחות דרך יציאה והם מצטברים במזגן עד שהם מטפטפים ביחידה החיצונית.

לעיתים משתלם יותר לקנות מזגן חדש במקום לתקן את הישן. זה נתון לשיקול דעת כאשר המזגן אכן ישן (יותר מ-7 שנים), כשמדובר במזגן עילי ואם המזגן מתקלקל לעיתים קרובות. זאת מפני שמזגן עילי חדש עולה בין 1,200 ל-2,5000 ₪ לדגמים החדשים והיקרים ביותר. תיקון של בריחת גז מהמזגן עולה כ-800 ₪, תעשו את החישוב.

מחפשים הצעת מחיר זריזה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם